top of page

ג'קי ירחי

בוודאי תרצו לדעת מי עומד מאחורי הציורים אותם אתם רכשתם או עומדים לרכוש. שניאור ירחי הוא לא רק צייר של דיוקנאות ופורטרטים, פועלו בעולם האמנות הוא רחב מאוד וידיעותיו האמנותיות נרכשו ממקורות וממורים שונים. כיצד גילה את כשרונו האמנותי, איפה ניתן למצוא את יצירותיו השונות ועל הקשר שלו לחב"ד ולרבי מלובביץ' נספר לכם כאן.


שניאור ירחי הוא צייר צעיר בן 26, שנולד וגדל במשפחה עם מסורת אמנותית עשירה. על קירות הבית ציורים רבים של אמנים שונים אך אמן אחד חוזר ונשנה בין היצירות והלא הוא בעל הבית, אביו של שניאור, ג'קי ירחי.

ג'קי ירחי, מוכר גם כ"ג'קי", נולד בתוניס וגדל בפריז. הוא את דרכו האמנותית הוא התחיל בגיל צעיר, כצייר ומאייר ואף החל להתפרנס מאמנותו עוד כתלמיד תיכון. כבר אז ניתן היה לזהות את כשרונו המיוחד ובשנת 1983, בעודו רק בן 18, השיק ג'קי יחד עם מרק בן שושן את אלבום הקומיקס הראשון שלו בשם "Les aventures de Supermitsva- on a enlevé rabbi Shlomo". האלבום קיבל פרגון רחב ונכרע מכירות מרשימות, מה שהביא להצלחה מידית והכיר לו את העולם הרחב של עולם האמנות.


בראשית דרכו האמנותית של ג'קי ירחי, הוא חקר והתמסר לעולמות הציור בטכניקת שמן על בד. הוא הציג את יצירותיו המרהיבות בתערוכות בגלריות אמנות בערים חשובות כמו פריז ולוס אנג'לס.במהלך שהותו בארצות הברית, פנו אליו מחברת הקומיקס האמריקאית, Marvel Comics, האחראית לפרסומן של דמויות גיבורי-על מפורסמות כקפטן אמריקה, ספיידרמן ועוד רבים, והציעו לו לעבוד עמם אך ג'קי דחה אותם.


אחרי שהתחתן עם יעל, בשנת 1992, הם הלכו אחרי חזונם הציוני ויחד החליטו לעלות לארץ ישראל ואף היו ממקימי היישוב עלי. את כשרונו האמנותי נשא ג'קי מאירופה עמו אל ארץ ישראל ולא חדל מעיסוקו באמנות כשהגיע לארץ.

הוא המשיך לעסוק ביצירה ולקח את כשרונו לתחומי האמנות השונים, כיום הוא מאייר, קריקטוריסט וקומיקסאי. הוא פיתח בארץ את עבודותיו אל קהלי יעד חדשים. את עבודותיו המגוונות והמרתקות ניתן למצוא בעיתונות יומית ותקופתית, כמו "ידיעות אחרונות", "נקודה הוצאה לאור", "יום ליום", "כולנו" ו"אותיות". הוא הוציא תרבות ויצירה אמנותית נוספת שנחתכת על התרבות הפופולרית והיומיומית בישראל.


במהלך הקריירה שלו הוא גם ביצע מספר שיתופי פעולה עם פרויקטים פרסומיים מובילים כמו אורנג', HOT וסלקום. יצירותיו משלבות בין העולמות השונים באמצעות הציור, הקריקטורה והקומיקס, והן תרומה חשובה לתרבות הפופולרית בישראל ובעולם.


לקהל הרחב בישראל הוא מוכר בעיקר בזכות הדמות האהובה "קוקומן", שהיא יצירתו המצליחה של ג'קי ירחי. קוקומן הוא דמות קרטונית חמודה שנוצרה עבור דגני הבוקר של תלמה, אחת מחברות הדגנים המובילות בישראל. דרך קוקומן, ג'קי ירחי הצליח ליצור קשר עם קהל רחב ולהפוך את הדמות לסמל מוכר שנכנס כמעט לכל בית ישראלי.הצלחת קוקומן מדגישה את יכולתו של ג'קי ירחי ליצור יצירות ודמויות שמסוגלות להתמודד עם התרבות והיומיומיות הישראלית ולהיות חלק ממנה. הוא מספק לקהל הרחב חווית אמנות ייחודית ומרעננת דרך דמויות מרעננות שמתמקמות בלב החיים היומיומיים שלנו.


הקשר בין האמנות והדת בחייו הוא אחד מהנושאים המרתקים ביותר של הקריירה שלו. ג'קי נפגש בעבר עם הרבי מנחם מנדל שניאורסון שליט"א, מנהיג חסידות חב"ד, שהשפיע על רוב העולם החסידי והיהודי בכלל. המפגש עם הרבי השפיע עליו בצורה חשובה ומשמעותית, והרבי הבין את הפוטנציאל האמנותי שבו. כיום ג'קי הוא חסיד חב"ד לא שיגרתי והיצירות שלו משקפות בצורה מובהקת את העולם הדתי והתנ"כי ואת זיקתו החסידית.


למרות אורח חייו החסידי, הוא גם מוכר כאמן שממשיך לפרוץ בתחום האמנות והיצירה הרחבה בחברה הכללית. הוא לא נשאר רק בגבולות הדתיים, אלא חשוף לעולם האמנות והתרבות הפופולרית. יצירותיו מעניקות לו אפשרות להתמודד עם דינמיקה רחבה באופן מגוון בחברה הישראלית והעולמית. הוא נותן למילים ולדמויות דתיות ותנ"כיות להתמקם בסמלים ובמשמעויות חדשים ומודרניים.


ג'קי מצליח לשמר את יצירתיותו ולהתפתח בתרבות הישראלית המודרנית תוך כדי שימור על שורשיו הדתיים. הוא מספק לנו מבט מעניין על ההתמצאות האמנותית והדתית בחיים היומיומיים שלנו ובתרבות הישראלית המשתנה והמתפתחת.


לאורך השנים, הוציא לאור מספר רב של ספרי קומיקס, כולם בעלי אוריינטציה תנ"כית/דתית ואף ציונית בשפות עברית, צרפתית ואנגלית אשר חלקם הפכו לרבי מכר בישראל ובחו"ל.למרות שעיקר עיסוקו כיום מושקע בעבודות הקומיקס עבור חברות וכן בעבודות הספרים שהוא מוציא לאור בעצמו, יצירות האמנות המיוחדות של ג'קי מתפרסמות ונמכרות גם הן.

ציורי השמן וטכניקות מיוחדות של ג'קי נרכשות על ידי קהל רחב שמעריך את הביטוי האמנותי המרענן והמיוחד שביצירותיו. את הרכישה ניתן לבצע רק באופן פרטי אצל ג'קי עצמו או אצל ילדיו.Kommentare


bottom of page