top of page

הציור הכי חזק של הרבי מלובביץ'

בעת יצירתו של שניאור ירחי את אחד הציורים המפורסמים והמבוקשים ביותר שלו, "יחידות", התרחש דיאלוג. אמנם לא כל צייר חושף את התהליך המיוחד שעבר בתהליך היצירה שלו, אך שניאור ירחי מוכן לדבר. הציור "יחידות" הוא אחד הציורים הראשונים ביותר ששניאור ירחי צייר ואף התחיל למכור. יתכן שהסיפור שמאחוריו הוא הסיבה להצלחה המשגשגת של התמונה רבת המכר הזו.


ציור של הרבי מלובביץ
הרבי מלובביץ על זכוכית

שניאור ירחי והרבי מלובביץ'


דרכו של שניאור ירחי בתנועת החסידות חב"ד היא סיפורו של הנער החסיד הישראלי. כנער, בנה ירחי את הקשר עם עולם התורה והמצוות, הקשר עם החסידות והקשר עם הרבי. שלא כמו בני גילו הממוצעים, הקדיש ירחי שעות רבות להתבוננות בתווי פני רבו במטרה להכיר אותם על בוריו. במהלך שנות לימודיו בישיבה כבר התחיל לצייר על שמן את הרבי מספר פעמים, ללא מטרות רווח. אך ציור אחד חיכה לו עמוק בתוכו והוא טרם ידע על כך.

יחידות


בשנת תשי"א הרבי קיבל את עצמו את הנשיאות ומיד התחיל לקבל ל"יחידות" בדרך כלל בימים ראשון, שלישי וחמישי. המנהג לקבל ליחידות היה מקובל בחסידות חב"ד בכל הדורות ואצל כל הרביים. אך בשנת תשכ"ה צמצם הרבי את קבלת הקהל לימי ראשון וחמישי בלבד. כך שהנכנסים ליחידות היו מגיעים החל מתחילת הלילה ונמשכה שעות. לפעמים אפילו קרה שהנכנסים סיימו את ביקוריהם רק לאחר עלות השחר.


פגישות יחידות השתנו מזו לזו, יש פגישות שערכו מספר דקות ויש ששהו זמן מאורך יותר. כך או כך, אלו שנכנסו ל"יחידות", זכו לפגישה במהלכה הרבי קשוב כל-כולו לבעיותיהם באופן ממוקד להפליא לצרכי הנכנס. כמובן שהזמן הזה היה יקר מכל והנכנסים היו בדרך כלל מביאים איתם פתק. על הפתק היו כותבים מראש את שאלותיהם וכשהם נכנסים הרבי קרא במהירות את הכתוב ועונה להם.


כשחסיד בא ליחידות אצל הרבי מלובביץ', זה אומר שהוא מבקש להתקרב ברוחניות ולהתחבר בצורה אמיתית ועמוקה יותר לרבי ולמסורת החסידות שלו. היחידות מייצגת את המצב הרוחני שבו האדם מרגיש קשר אינטימי עם ה' ועם הצדיק המיוחד שלו. במסגרת זו, החסיד מבקש להתבונן עמוק יותר על עצמו ועל מעשיו, ולנסות להשגת רמה גבוהה יותר של קדושה וקרבה לאלוקים.


עם הזמן, לקראת סוף שנות ה-80 הרבי חדל מיחידויות פרטיות בשל פעילותו הענפה שהתפרסה על רוב שעות היממה, העומס וחוסר הפניות שלו לקבל את כל החפצים בכך. עד שנת תשל"ה נהגו להיכנס לרבי ליחידות "יום הולדת", אך באותה שנה הפסיק הרבי יחידות מסוג זה והודיע שלכל אחד יש אפשרות לעשות "משפיע" אשר אצלו הוא ישאל את השאלות שלו. עם זאת, המשיך הרבי לברך את החסידים בשעת התוועדות פנים אל פנים. אף על פי כן, היו אורחים שכן זכו להיכנס ליחידות אצל הרבי עד שנת תשמ"א (1981). לאחר שנפסקה לחלוטין הכניסה ליחידות פרטית עם הרבי, נותר מקום לכניסתם של רבנים וגדולי תורה מסויימים.


היחידות של שניאור והרבי


אמנם בחייו של שניאור ירחי, נסע ירחי מספר פעמים לניו יורק, אל בית המדרש של הרבי מליובאוויטש. אך מעולם לא זכה להיפגש עם הרבי בצורה פיזית וגשמית כפי שחולם כל חסיד. את פגישותיו ניהל ירחי ברוחו ובראשו ולכן מאחורי הציור "יחידות" נשארת חידה:


מהי אותה פגישת יחידות של הצייר עם הרבי?


שניאור ירחי לא מספר את הסיפור הזה פעמים רבות, אך מסתבר שפגישת יחידות אכן התקיימה, במקום ללא מקום ובזמן שאינו מוגבל וללא שום פתק עם שאלות או בקשות. בשנת תש"פ, 2020, ישב שניאור ירחי בבית נעוריו, חשב שניאור על הרבי שלו. התבונן והעמיק במחשבתו אודות הרבי תוך שהוא מסתכל בתמונה מפורסמת של הרבי כשעיניו נעוצות היטב במתבונן. מי שמביט בה יכול לראות רגשות, מחשבות, מסע וגם את עצמו.ירחי התבונן ארוכות עד שהרגיש שהלב שלו נושא אותו מחלל החדר, פנימה, לפגישה אינטימית עם הרבי. בלי מילים ובלי קול החל ירחי בשיחה פרטית עם הרבי.מה היה בשיחה של האמן והרבי מלובביץ'?


תוכנה של השיחה המיוחדת מסקרן את הרבים. מי שמסתכל בתמונה שצייר שניאור ירחי באותו לילה שקט, רואה עולם שלם. לעיתים אנשים אומרים כי התמונה מעוררת בהם יראת כבוד ומורא שמיים. לעומתם אחרים מרגישים בה שלימות, רגיעה וביטחון. ללא ספק כולם מרגישים שיש בתמונה עוצמות גדולות והיא מבטאת את אחד המבטים המיוחדים והמרגשים של הרבי מליובביץ'. אבל לא כולם מרגישים שהם מסוגלים להתחבר אל העוצמות האלו ולחלקם יש פחד להביא ציור כל כך משמעותי לתוך ביתם.


עם כל זאת, את התחושה שהרבי מסתכל על החסיד בפגישת "יחידות" מיוחדת, ניתן להרגיש באופן מובהק. זאת משום שזה בדיוק מה שהתרחש בעת היצירה. אך את השיחה הפלאית שהייתה בין ירחי לרבי באותם רגעים, שומר האמן לעצמו. אולי עומק השיחה מקשה עליו להגיע לחשיפה מלאה. יתכן שההתרגשות הגדולה שחווה באותם רגעים, קשה מדי עבורו לפתיחת הלב בפני המעריצים הנלהבים. אך יותר מכל, כנראה שרגעים מרגשים כאלו לא נועדו להיחשף. גם כאשר חסיד לא פוגש את רבו במפגש "יחידות" מסורתי בבית המדרש 770 באיסטרן פארקוויי בניו יורק, אלא בבית הוריו בנתניה, זהו מפגש שנועד להישמר – בינו לבין רבו.


התעלומה מאחורי הציור


הציור נמצא באתר של שניאור ירחי ומוצע למכירה על קנבס ועל זכוכית. ניתן לרכוש אותו בגדלים שונים וכן בשנת תשפ"ד, 2024, הציור יצא בעריכה מחודשת עם רקע בגווני ירוק מיוחד.

הציור מתאים לאלו שרוצים להכניס לביתם רוח חסידית, התקשרות לצדיק ותחושת רוממות גבוהה.


Comments


bottom of page